Вино

http://zazz.info/images/gallery/2011_1/263_attach_3080_normal.jpgВиното е алкохолна напитка, обикновено получавана чрез ферментация на грозде. Виното може да се получи и от други плодове или от цветя, както и от други продукти, дори и от жито. Думата „вино“ идва от гръцката дума F, означаваща вино и лоза.

Според действащия в България закон „Виното е продукт, получен изключително в резултат на пълна или частична алкохолна ферментация на смачкано или несмачкано прясно грозде или гроздова мъст от прясно грозде.“

Основната цел на винопроизводителите е да получат напитка, която съчетава гама от приятни и интересни вкусови и обонятелни характеристики. Изпълнението на тази цел зависи пряко от качеството на изходната суровина (гроздето) и от начините на неговата преработка (винифицирането). Дегустаторите са развили специална лексика, за характеризиране на качествата на вината. В характеристиките на едно вино може да се срещнат изрази като „виното е кръгло“ или „в дългия послевкус доминират тонове на сушени плодове, дим и кожа“.

Характеристики на виното:http://zazz.info/images/gallery/2011_1/263_attach_3080_normal_1.jpg

Основните лабораторно измерими характеристики на виното са неговото алкохолно съдържание (обикновено от 7 до 15 обемни процента), неговите захари (от 0 до над 150 грама за литър), общи киселини (от 4,5 до 10 грама на литър, еквивалентни на винена киселина в общия случай), относително тегло и фенолна запасеност. Две вина могат да бъдат с напълно идентични лабораторни показатели, но да са невероятно различни като качество и вкусови характеристики. Точно затова при описанието на едно вино се разчита на все още не напълно стандартизирани термини и начини на изразяване. Това е нормално — гамата от аромати, които може да долови човешкият нос, е много по-голяма от броя на думите в българския език.

Региони за производство на вино:

В света най-южната част, в която се произвежда вино, са Южните острови на Нова Зеландия. Те се намират близо до 45-тия паралел.

През 2002 най-големите производители на вина в света са Франция, Италия, Испания, САЩ, Австралия, Аржентина, Китай, Германия, Южна Африка, Португалия, България, Чили, Гърция, Румъния и Унгария. През 2003 водачите по износ на вина са Франция 22%, Италия 20%, Испания 17%, Австралия 8% и други. Винени области

Класификация на вината:

  • В зависимост от цвета на гроздовия сок и технологията на производство вината най-общо се делят на:

-Бели вина;
-Розови вина;
-Червени вина.

  • В зависимост от композицията на захари и алкохол в тях, всяка от горните групи се дели на следните подвидове:

-Сухи вина;
-Полусухи вина;
-Полусладки (полудесертни) вина;
-Десертни вина.

  • Съществуват и две други групи специални вина, които се отличават съществено по технологията на производство, а именно:

Пенливи вина, в т.ч.:
-Шампан - отнася се само за виното, произведено в района на Шампан (Франция);
-Естествено пенливи вина - отнася се за вината, произведени в други райони, но по същата технология;
-Газирани вина - произведени чрез изкуствено добавен въглероден диоксид.

Подсилени с алкохол вина с цел преустановяване на ферментацията или по други причини, в т.ч.:

-Мадейра;
-Малага - с произход района на Малага (Испания), произведено с участие на стафиди;
-Порто - вино, произведено в района на Вила Нова де Гая (Португалия), при което се преустановява ферментацията, когато алкохолното съдържание достигне 8 %, след което се добавя спирт за постигане на 20 % алкохол;
-Шери - вино, което се произвежда в района на Андалусия (Испания) с алкохолно съдържание 16-20 %.
-Вермут - вино с повишено съдържание на алкохол, подходящо за аперитиви; произвежда се първоначално във Франция, а сега - във всички страни. производители на вина.

  • Европейската класификация дели вината на 2 общи категории:

-Трапезни вина - широко достъпни по отношение на цената им;
-Качествени вина.

  • За нуждите на търговията в света и у нас се използва френската класификация на вината, от която е заимствана и българската класификация. Според нея вината се делят на следните категории:

-Първа. Трапезни вина.
-Втора. Местни качествени вина. Към тази категория у нас спадат вината Мавруд, Димят, Кадарка, Мелник.
-Трета. Вина, произведени от качествени сортове в сравнително неголям регион. Към тази категория вина у нас се произвеждат вина от висококачествените сортове Ризлинг, Мискет Отонел, Каберне Совиньон, Мерло и др.
-Четвърта. Вина с контролиран произход. Към тази категория са вината от висококачествени местни и чужди сортове, произведени в акредитирани за целта райони със специфични агрометеорологични условия, които придават на виното специфичен вкус и аромат. Такива са Стралджа, Брезово, Карлово и Сунгурларе за сорта Червен мискет, Пловдив и Чирпан за сорта Мавруд, Мелник за сорта Широка мелнишка лоза и др.