Бира

http://zazz.info/images/gallery/2011_1/263_attach_3079_normal_1.jpgБирата е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света и третата най-популярна напитка изобщо след водата и чая. Произвежда се от преваряването и ферментацията на нишесте, получено главно от зърнени култури - най-вече малцов ечемик, но е възможна и употребата на пшеница, царевица, ориз. За ферментацията спомага ферментационна мая. Бирата се ароматизира с хмел, който придава горчивина и действа като природен консервант. Също така може да се добавят и други аромати посредством билки и плодове. Мястото, където се приготовлява бирата се нарича пивоварна. Продава се в стъклени бутилки или метални кутии.

Бирата най-общо се дели на ейл и лагер и като правило алкохолното съдържание е между 4% и 6%, макар че съществуват и по-високо алкохолни бири. Също така съществува светла и тъмна бира. Тя е популярна по цял свят, като в много страни ежегодно се провеждат фестивали на бирата. Един от най-известните е Октоберфест.

http://zazz.info/images/gallery/2011_1/263_attach_3079_normal.jpgИстория:

Предполага се, че бирата датира от 9-то хилядолетие пр.н.е. и е вписана в исторически документи от Древен Египет и Месопотамия. Ранните шумерски писания съдържат препратки към бирата, а молитвата към шумерската богиня Нинкаси (Ninkasi), известна като "Химн на Нинкаси (The Hymn to Ninkasi)" служи едновременно както за молитва, така и като метод за запомняне на рецептата за производство на бира и по този начин предавана от поколение на поколение.

Първите известни химически доказателства за бира датират около 3500-3100 години пр.н.е. Тъй като почти всяко вещество, съдържащо въглехидрати, главно захар или нишесте, може да премине през естествен процес на ферментация, се смята, че подобни напитки, като бирата, са приготвяни от много култури по целия свят.

Що се отнася до тясна връзка между хляба и бирата, жените произвеждали бира по домовете си и я продавали като по този начин изкарвали допълнителен доход за семействата си. Въпреки това от 7 век С.Хр. бира е произвеждана и продавана от много манастири в Европа. По време на Индустриалната революция производството на бира се променя от изцяло ръчно към автоматизирано и по този начин, до края на 19 век, домашното производство престава да бъде доминиращо. Развитието на хидрометрите и термометрите също променя пивоварните, като дават възможност на хората, занимаващи се с производството на бира, да упражняват по-голям контрол върху процеса, както и да постигнат по-голяма предвидимост на резултатите.

Консумация на бирата:

Най-големите пазари на бира са Китай, САЩ, Германия, Русия и Бразилия. Страната с най-голяма употреба на този вид алкохол на глава от населението се явява Чехия (161,2 л на глава от населението през 2006 г.)

Ефекти върху здравето:

Основната активна съставка на бирата е алкохолът, така че здравните ефекти от алкохола по принцип се отнасят и за бирата. Умерената употреба на алкохол, включително бира, намалява риска от сърдечни заболявания, като сърдечен удар или инфаркт. Въпреки това обаче злоупотребата с алкохол може да доведе до различни заболявания като алкохолизъм и цироза.

Бирената мая е известна като богат източник на магнезий, селен, калий, фосфор, биотин и B витамини. Поради тази причина понякога бирата е наричана „течен хляб“.

През 2005 година изследване на японски учени открива, че нискоалкохолната бира има силно противораково въздействие. Друго изследване потвърждава благоприятното въздействие върху сърдечната система.

Марки:

Марки на Carlsberg

 Пиринско пиво (Благоевград)
 Шуменско пиво (Шумен)

Марки на Heineken

 Ариана (Стара Загора)
 Загорка (Стара Загора)
 Столично пиво (Стара Загора)
 Шопско пиво (Стара Загора)
 Amstel (Стара Загора)
 Heineken (Стара Загора)

Марки на InBev

 Астика (Хасково)
 Бургаско пиво (Бургас)
 Каменица (Пловдив) - основана 1881
 Плевенско пиво (Плевен)
 Stella Artois (Пловдив)

Независими марки

 Алмус (Лом)
 Болярка (Велико Търново)
 Леденика (Мездра)
 ММ (Варна)
 Струмско пиво
 Habermann (Русе)
 Кметско пиво (София)